نیکوتین

نیکوتین

نیکوتین

نیکوتین چیست

نیکوتین و قطران هردو از مواد اصلی موجود در سیگار هستند. نیکوتین ماده ای سمی، روغنی و بی رنگ است که در توتون و تنباکو وجود دارد. این ماده سریع ترین و خطرناکترین  ماده مخدر شناخته شده در دنیاست تا حدی که یک نخ سیگار می تواند شما را برای تمام عمر به یک فرد سیگاری تبدیل کند نیکوتین  یک زهر خطرناک و اثرگذار بر سامانه عصبی است که در بسیاری از حشره‌کش‌ها به عنوان کشنده سریع  به کار می‌رود.

با هر پک که به سیگار می زنیم مقداری نیکوتین از طریق شش ها ومویرگهای موجود در دیواره شش ها که مسئول جذب اکسیژن هستند به مغز منتقل می شود.

دود سیگار

 نیکوتین در بدن انسان

نیکوتین ماده ای است که بسیار سریع اثر می کند و بسیار سریع هم اثرش در بدن از بین می رود. سرعت جذب نیکوتین بسیار بالاتر از هروئینی است که فرد معتاد به رگش تزریق می کند. نیم ساعت پس از کشیدن یک نخ سیگار مقدار آن در بدن به نصف می رسد و یک ساعت بعد مقدار نیکوتین در بدن به کمتر از  یک چهارم مقدار اولیه خود می رسد. به همین دلیل است که یک فرد سیگاری در شبانه روز به طور متوسط ٢٠ نخ سیگار می کشد.

شرکت در دوره ترک آسان سیگار

ریه سالم - ریه آلوده به نیکوتین

به محض اینکه فرد سیگاری، سیگار خود را خاموش کرد، سطح نیکوتین در بدن به سرعت شروع به پایین آمدن می کند. به همین دلیل است که به فرد سیگاری یک حس ناخوشایند دست می دهد و دچار سردرگمی می شود و تمایل دارد که یک نخ سیگار دیگر روشن کند تا سطح نیکوتین را در جای خود نگه دارد.

نیکوتین ماده شیمیایی و روان‌گردان اصلی موجود در سیگار به شدت زهرآگین است. مصرف نیکوتین بزرگترین عامل مرگ و میر در سطح جهان است. نیکوتین به وسیله سیگار کشیدن  و مصرف قلیان، پیپ و … به درون ریه‌ها وارد می‌شود.

قطران

قطران یا تار به موادی گفته می‌شود که معمولاً صمغ‌مانند، قهوه‌ای یا سیاه و چسبناک هستند و ترکیب‌های آلی حاصل از سوختن مواد مختلفی مانند زغال‌سنگ (قطران زغال‌سنگ)، چوب (قطران چوب)، نفت خام (قطران نفت) یا توتون و تنباکو (قطران توتون و تنباکو ) هستند. از قطران در صنایع قیر سازی استفاده می شود.

قطران موجب فلج مژک‌های تنفسی می‌شود و به این ترتیب مانع پاکسازی ریه از سموم و ناخالصی‌ها و آلودگی‌های موجود در دود سیگار و هوای استنشاقی می‌شود. قطران با تاثیر مستقیم خود بر کیسه‌های هوایی موجب تخریب این کیسه‌ها و کاهش کارایی سیستم تنفسی می‌شود.

عواقب سیگار کشیدن

سیگار کشیدن بیشتر از همه منجر به بیماریهای قلبی، کبدی و ریوی است. مصرف سیگار ریسک فاکتور اصلی برای بیماری‌هایی همچون سکته قلبی، سکته مغزی، بیماریهای مزمن انسدادی ریه، شامل آمفیزم و برونشیت مزمن و سرطان (به خصوص سرطان ریه، سرطان حنجره و سرطان پانکراس) است، همچنین سیگارکشیدن می‌تواند منجر به بیماریهای عروق محیطی و پرفشاری خون شود.

برای سوختن سیگار از گوگرد استفاده می‌شود که بسیار خطرناک وسمی است و بصورت لایه لایه در کاغذ سیگار وجود دارد.

قربانیان نیکوتین

شروع زود هنگام سیگار کشیدن در طول زندگی و کشیدن سیگار با درجه قطران بالاتر ریسک بروز این بیماری‌ها را افزایش می‌دهد. سازمان بهداشت جهانی تخمین زده که مصرف سیگار منجر به ۵٫۴ میلیون مرگ در سال ۲۰۰۴ شده است. و ۱۰۰ میلیون مرگ در طی دوران مصرفش در قرن بیستم. که این میزان خیلی بیشتر از مجموع تلفات ایدز، سل، تصادفات رانندگی و خودکشی‌ها است.

عاقبت سیگار کشیدن

شرکت در دوره ترک آسان سیگار

تعداد نظر(ها): 3
 1. ثریا

  سم نیکوتین در حشره کش ها استفاده میشه و قطران در صنایع قیر استفاده میشه و ما این سم ها رو به بدنمون وارد میکنیم خیلی تاسف باره ..ممنونم از اطلاعات خوبی که در وبسایتتون گذاشتید

  پاسخ 2016/06/24 ساعت 11:53
 2. یاشار

  من سیگاری نیستم اما واقعا نمیتونم بفهمم سیگاری ها چه طوری از کشیدن سم نیکوتین و قطران لذت میبرند

  پاسخ 2016/09/02 ساعت 15:36
 3. ناشناس

  همیشه از سیگار صحبت میشه اما از ناس یا نصوار اصلا صحبت نمیشه در حالیکه خیلی اشخاص معتاد نیکوتینی است که از ناس بدست میاید

  پاسخ 2018/09/26 ساعت 17:57

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عضویت در مجله اینترنتی رایگان

بایگانی
اطلاعات تماس

لطفا در صورت نیاز به هرگونه اطلاعات یا راهنمایی، در برقراری تماس با ما تردید نفرمایید.

071-36665862

8:00 الی 18:00

عضویت در مجله اینترنتی رایگان